Laikapstākļi būtiski ietekmē mūsu ikdienas izdevumus. Kamēr lauksaimnieki saskaras ar mainīgiem ražas apstākļiem, kas var ievērojami ietekmēt pārtikas cenas un pieejamību, privātajā sektorā palielinās izdevumi par apkures izmaksām ziemas periodā. Savukārt vasarā nākas sadzīvot ar sveldzīgu karstumu un vētru izraisīto postījumu kompensēšanu. Tāpēc šajā rakstā Ferratum aktualizēs laikapstākļu ekonomisko ietekmi, lai sekmīgāk plānotu budžetu un pielāgotos sezonālām izmaiņām.
Lavijā 2023. gadā sals, ilgstošs sausums, mitrums un krusa būtiski samazināja graudu ražas pat no 20% līdz 50%, salīdzinot ar 2022. gadu. Tas ne tikai samazināja lauksaimnieku ienākumus, bet arī palielināja pārtikas cenas, ietekmējot visas valsts ekonomiku.
Šajā kontekstā Zemkopības ministrija ziņoja, ka lauksaimniecības nozare pērn dažādu nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ zaudējusi 412 miljonus eiro, kā rezultātā tas bija viens no sliktākajiem graudu ražas gadiem.
Tāpat laikapstākļi ietekmē arī enerģijas patēriņu. Siltāki ziemas mēneši var samazināt apkures izmaksas mājsaimniecībām un uzņēmumiem, bet karstāki vasaras mēneši palielina gaisa kondicionēšanas sistēmu izmantošanu, kas savukārt palielina elektrības patēriņu un izmaksas. Šāda veida izmaksu svārstības var būtiski ietekmēt mājsaimniecību budžetus un uzņēmumu rentabilitāti.
Ekonomikas pētnieki ir identificējuši, ka ilgstoši siltuma periodi var izraisīt ekonomikas produktivitātes samazināšanos, jo paaugstinātas temperatūras apgrūtina daudzas darbības, piemēram, būvniecību un citus ārā veicamus darbus. Turklāt laikapstākļu prognozes un to precizitāte ir kļuvušas par svarīgu faktoru riska pārvaldībā un finanšu plānošanā. Uzņēmumi, kas spēj efektīvi izmantot laikapstākļu prognozes savā plānošanā, var samazināt zaudējumus un optimizēt resursus preventīvi.
Pasaules Meteoroloģijas organizācija norāda, ka par katru ieguldīto eiro meteoroloģiskajās tehnoloģijās atgriež aptuveni desmit eiro ietaupījumu no novērstiem zaudējumiem. Pasaules Bankas grupa ar hidrometeoroloģisko investīciju portfeli aptuveni 500 miljonu dolāru vērtībā lēš, ka globāli uzlabojot klimata un ūdens novērošanu un prognozēšanu, tas varētu radīt līdz pat 30 miljardiem dolāru ietaupījumu gadā. Rezultātā tas varētu būt izšķiroši riska grupas iedzīvotājiem, kuri pakļauti nabadzības slieksnim un iztikas avots tiešā veidā atkarīgs no klimata krīzēm.
Zemāk Ferratum aplūkoja pāris piemērus, kā laikapstākļi var būtiski ietekmēt mājsaimniecību budžetu un izmaksu plānošanu atbilstoši Latvijas sezonalitātes tendencēm.
Plūdu gadījumā, kas var nopietni bojāt mājokļus un infrastruktūru, mājsaimniecībām ir jāparedz papildus līdzekļi neplānotiem remontiem un ārkārtas izdevumiem, kā arī jāapsver apdrošināšanas polises iegāde, lai segtu iespējamos zaudējumus.
Karstā laikā strauji pieaug elektrības patēriņš dzesēšanas sistēmām, ir svarīgi izstrādāt enerģijas taupīšanas plānu, piemēram, izvēloties energoefektīvākas ierīces un siltināt mājokli, lai samazinātu siltuma iekļūšanu telpās.
Ziemā, kad apkures izmaksas kļūst par nozīmīgu budžeta daļu, ieteicams iepriekš plānot un, ja iespējams, uzkrāt finanšu līdzekļus neparedzētiem apkures izdevumiem, kā arī investēt mājokļa siltumizolācijā, lai samazinātu siltuma zudumu.
Negaiss un krusa īpaši pēdējo gadu laikā Latvijā radījusi lielus zaudējumus. Piemēram, lielo krusas graudu dēļ automašānām mēdz būt izsisti logi vai pat sabojāta virsbūve, tāpat nereti bojāti ēku jumti. 2019. gada vasarā dažu stundu laikā pēc laikapstākļu postījumiem apdrošināšanas kompānija saņēma atlīdzību pieteikumus 100 000 eiro apmērā.
Straujiem soļiem tuvojas vasara un laikapstākļu karstuma rekordus baudām jau maijā, tāpēc daudziem varētu rasties aktuāls jautājums par gaisa kondicioniera uzstādīšanu savās mājās vai birojā. Tas nodrošina komfortablu temperatūru telpās, kas ir īpaši svarīgi karstuma viļņu laikā, kā arī palīdz uzturēt optimālu gaisa kvalitāti. Protams, tas visai būtiski var ietekmēt eletrības rēķinu. Kā izvēlēties un ko ņemt vērā?
Elektrum savā majas lapā norāda visai būtiskus faktorus, kas jāņem vērā, izvēloties gaisa kondicionieri:
Jauda: izvēlies atbilstoši telpas platībai. Ja izvēlēsieties ierīci ar mazu jaudu, tā nespēs atvēsināt lielu telpu. Ja jums nav skaidrs, cik jaudīgu ierīci izvēlēties savam mājokli, noteikti jautājiet profesionāļa padomu.
Energoefektivitāte: noteikti jāpievērš uzmanība tā energoefektivitātei. Ja vēlaties maksāt pēc iespējas mazāku elektrības rēķinu, ierīces energoefektivitātes klasei ir jābūt pēc iespējas augstākai.
Funkcijas: mūsdienās gaisa kondicionieri ir aprīkoti ar vairākām funkcijām, piemēram, gaisa dzesēšanu, ventilāciju, kā arī gaisa sildīšanu. Jāņem vērā, ka katra funkcija palielina ierīces izmaksas. Lai nebūtu jāpārmaksā, izvēlieties ierīci, kurai ir tikai tās funkcijas, kas jums ir nepieciešamas.
Uzstādīšana: ne visus gaisa kondicionierus ir viegli uzstādīt. Lai nesabojātu ierīci uzstādīšanas laikā, labāk šo darbu uzticēt profesionāļiem
Apkopojot iepriekš minēto, laikapstākļu izraisīti postījumi ietekmē ne tikai infrastruktūru un transportu, bet arī dzīvības un īpašumu drošību. Latvijas Hidrometeoroloģijas aģentūras dati rāda, ka savlaicīgi brīdinājumi par ekstremāliem laikapstākļiem var samazināt zaudējumus līdz 30%.
Kādi ir precīzākie laikapstākļu prognozēšanas instrumenti?
Viens no precīzākajiem instrumentiem ir meteoroloģiskie radari, kas spēj noteikt nokrišņu veidu un intensitāti. Arī satelītu attēli ir ļoti svarīgi, īpaši vētru un citu ekstremālu laikapstākļu novērošanai.
Cik precīzi var prognozēt laikapstākļus?
Parasti laikapstākļu prognozes ir visprecīzākās līdz 3 līdz 5 dienām uz priekšu. Ilgtermiņa prognozes, kas pārsniedz 10 dienas, ir mazāk precīzas un biežāk tiek izmantotas tendenču un modeļu analīzei.
Cik izmaksā kondicioniera uzstādīšana?
Gaisa kondicioniera cena un uzstādīšanas izmaksas var ievērojami atšķirties atkarībā no vairākiem faktoriem, tostarp, ierīces veida, jaudas, ražotāja, uzstādīšanas sarežģītības. Aptuveni cena var svārstīties no 200 līdz 2000 eiro, uzstādīšanas izmaksas var būt apmēram 100-500 eiro.