Apkures sezona ir laiks, kad daudzi no mums saskaras ar augstākiem rēķiniem par siltumu un elektrību. Vislielākais enerģijas apjoms mājās tiek izmantots karstā ūdens iegūšanai, apkurei, elektrībai, ventilācijai un kondicionēšanai. Kā ietaupīt naudu un enerģiju, neradot diskomfortu? Šajā rakstā Ferratum apkopoja praktiskus ieteikumus, kā uzlabot mājokļa energoefektivitāti un samazināt ģimenes maciņa izmaksas.
Pievērsiet uzmanību sava mājokļa logiem un durvīm. Nereti siltuma zudumu izraisa nekvalitatīvi logi un durvis. Piemēram, logi var būt slikti noslēgti, atstājot plaisas vai spraugas, caur kurām aukstais gaiss var iekļūt mājās, un siltums var izplūst. Tas var palielināt apkures rēķinus un radīt vēsas, nekomfortablas telpas. Ja siltuma zudumu samazināšanai nekas netiek darīts, zudumi ēkās ir diezgan ievērojami – caur logiem un durvīm izplūst 27%, caur sienām – 18%, caur ventilācijas sistēmām – 21% siltumenerģijas.
Nereti arī biezi aizkari var būt svarīgs elements. Respektīvi, dienas laikā ir ieteicams atvērt aizkarus, lai ļautu saulei sasildīt telpas, bet naktī tos var aizvērt, nodrošinot papildu izolāciju.
Tāpat radiatoru priekšā nav vēlams novietot mēbeles vai citus priekšmetus, kas kavē siltuma izplatīšanos mājoklī. Turklāt, ja radiatori ir aizkrauti, tie var pārkarst. Tas var izraisīt radiatoru bojājumus.
Kad plānojat doties prom no mājokļa, samaziniet vispārējo apsildes temperatūru līdz 18°C. Ja jūs plānojat būt prombūtnē ilgāku laiku, to ieteicams samazināt līdz 16°C. Šādi pasākumi ļaus jums ietaupīt pat trešo daļu no apkures enerģijas patēriņa.
Ja ir iespējams, pielāgojiet temperatūru atbilstoši katras telpas funkcijai. Piemēram, virtuvē, kad tiek gatavota maltīte, nav nepieciešams uzturēt tik augstu temperatūru kā viesistabā. Izvēlieties temperatūru, kas nodrošina komfortu, bet arī optimizē enerģijas patēriņu. Piemēram, gaitenī optimālā temperatūra varētu būt 16–18 °C, guļamistabā 17–18 °C, savukārt viesistabā aptuveni 21°C.
Arī vēdināšanai ir nozīme. Vēdiniet telpas regulāri, bet īsu laiku. Efektīvākais telpu vēdināšanas veids ir atvērt logu vaļā pilnībā – arī tad, ja ārā ir -10°C. Svarīgi šajā laikā aizgriezt termoregulatora vārstu, lai nepieļautu siltuma patēriņu vēdināšanas laikā.
Tāpat svarīgi atzīmēt, ka katrs temperatūras samazinājums par 1°C var ietaupīt līdz 5% no siltumenerģijas patēriņa.
Radiatoru tīrīšana ir svarīga, lai nodrošinātu to efektīvu darbību un pagarinātu kalpošanas laiku. Pirms apkures sezonas būtu ieteicams iztīrīt radiatorus ar putekļu sūcēju un arī turpmāk regulāri noslaucīt putekļus no radiatoriem. Putekļi un netīrumi var aizsprostot radiatoru caurules, tādējādi samazinot siltuma izplūdi. Tas var izraisīt telpas temperatūras pazemināšanos un palielināt enerģijas patēriņu.
Tāpat čuguna radiatorus drošāk iztīrīt mehāniski, izskalojot ar augstspiediena ūdensstrūklu. Ja dzīvojat daudzdzīvokļu ēkā, vislabāk vērsties pie nama apsaimniekotāja, lūdzot nodrošināt konkrēto pakalpojumu vai vēršoties pie uzņēmumiem, kas sniedz šos pakalpojumus.
Visai būtiska ir arī ventilāciju iekārtu apkope. Ventilācijas sistēma ir ļoti nozīmīga, jo atstāj ievērojamu iespaidu uz gaisa kvalitāti un mājas ilgmūžību. Jāatzīmē, ka putekļi un citi netīrumi potenciāli var palielināt ventilācijas iekārtas elektrības patēriņu.
Jāņem vērā: VUGD atgādina, ka pirms apkures sezonas sākuma ir jātīra arī sodrēji no dūmeņiem un krāšņu, pavardu dūmkanāliem, ko vislabāk izdarīs skursteņslaucītājs, taču, ja privātmāju saimnieki prot un zina, kā veikt skursteņu tīrīšanu, viņi to var veikt arī patstāvīgi.
Tāpat reizi piecos gados jāveic arī apkures sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējums, ko var veikt speciālists.
Par šo cilvēki aizdomājas ļoti reti, tomēr, ja elektroiekārtas tiktu izmantotas apdomīgāk, mainot paradumus, var samazināt rēķinu par 20 līdz 30%. Ferratum atgādina par noderīgiem padomiem, kas ikdienā var palīdzēt ietaupīt:
Mājoklī ir neskaitāmas ierīces, un jārēķinās, ka katra no tām patērē enerģiju. Apskatiet energoefektivitātes marķējumu: energoefektivitātes klasi un gada vidējo patēriņu. Lai arī tas varētu likties nenozīmīgs faktors, izvēloties energoefektīvas ierīces, iespējams samazināt elektrības rēķinu pat par 20% un šis ir ilgtspējīgs vides risinājums.
Aizvien vairāk mājsaimniecību lemj par labu ilgtspējīgiem risinājumiem un priekšroku dod saules enerģijas izmantošanai, kas palīdz mums izmantot saules starojuma priekšrocības un gūt enerģiju. Saules paneļi var tikt uzstādīti uz jumtiem, ēku sienām vai uz zemes. Zemāk Ferratum apkopoja galvenos plusus:
Šeit svarīgi atzīmēt, ka Latvijā darbojas Neto uzskaites sistēma. Tā nosaka, ka mājsaimniecībā saražoto elektrību, ko neiztērē uzreiz vai neuzkrāj vietējā akumulatorā, ir iespējams nodot kopējā elektroenerģijas tīklā un gada laikā saņemt atpakaļ. Nododot enerģiju tīklā, jārēķinās, ka, saņemot to atpakaļ, būs jāmaksā par elektrības pārvadi un sadali.
Tāpat jāņem vērā, ka vidēji saules paneļi atmaksājas septiņu gadu laikā. Kopumā saules paneļu uzstādīšana ir efektīva tad, ja mājsaimniecība plāno palielināt elektrības patēriņu un tas jau šobrīd mēnesī pārsniedz valstī vidējo ( ~ 175 kWh elektroenerģijas).
Mūsu misija ir radīt viegli lietojamas, premium bankas pakalpojumu pieredzes ikvienam. Ferratum ietilpst Multitude Group. Galvenie ieguvumi, ko sniedz naudas aizdevums pie Ferratum:
Pirms aizdevuma pieteikšanas, rūpīgi izvērtējiet savu finansiālo stāvokli, kā arī iespējas laikus atmaksāt kredītu.