Par impulsīvu pirkumu noteikti varam uzskatīt visu, ko mēs iegādājamies, bet iepriekš tas nebija nedz plānots, nedz paredzēts. Tie varētu būt šokolādes batoniņi, kas pēdējā brīdī paķerti veikalā pie kases, (bet nebija iepirkumu sarakstā) vai pat jauna automašīnas iegāde, piemēram, kas nopirkta draugu vai radinieku ietekmē. Šajā rakstā Ferratum akcentē vairākus padomus, kas ļaus izvairīties no neplānotiem un sasteigtiem pirkumiem.
Diemžēl šādi ieradumi ne tikai negatīvi ietekmē Jūsu budžetu īstermiņā, bet arī apgrūtina finanšu plānošanu ilgtermiņā. Dažkārt cilvēki pat tā aizraujas, ka neplāno savu budžetu un meklē citas alternatīvas, kā iegūt naudu jauniem pirkumiem. Tie var būt aizņēmumi no draugiem vai radiem, patēriņa kredīts, kredītlīnija un tamlīdzīgi.
Protams, ārkārtas situācijās šāda opcija var būt noderīga, apvienojot to ar izpratni par savu spēju atmaksāt aizdevumu, taču, ja Jūs aizņematies naudu, lai iegādātos jaunu jaku, var rasties sarežģījumi. Lai arī, protams, ir jauki ik pa laikam sevi palutināt, jāiemācās nošķirt vajadzības no iegribām, īpaši tad, ja pieejamais budžets ir ierobežots.
Teju puse Latvijas iedzīvotāju mēdz regulāri izdarīt spontānus pirkumus, un aptuveni katrs trešais jeb 28 % neplānotu preču vai pakalpojumu iegādi veic reizi mēnesī, secināts daudzfunkcionālā tiešsaistes maksājumu pieņemšanas risinājuma Klix veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā.*
Reizi nedēļā neplānotus pirkumus veic 9 % interneta lietotāju, savukārt reizi divās nedēļās – 7 %. Katrs trešais jeb 34 % aptaujas dalībnieku norāda, ka impulsīvus pirkumus neveic vispār (*Iedzīvotāju aptauju par Latvijas iedzīvotāju iepirkšanās paradumiem Klix kopā ar pētījumu aģentūru Norstat veica 2023. gada martā, tiešsaistē aptaujājot 1008 interneta lietotājus vecumā no 18 – 74 gadu vecumam).
Izveidojiet pirkumu sarakstu. Organizējiet savu iepirkšanos. Nav svarīgi, ko tieši Jūs plānojat iegādāties – apavus, sporta tērpu, mēbeles dzīvokļa labiekārtošanai vai pārtiku iknedēļas vakariņām – konkrēts saraksts ļaus fokusēties uz to, kas jums patiešām ir nepieciešams. Turklāt saraksts palīdzēs Jums saplānot nedēļai vai pat divām nepieciešamo, kas ietaupīs laiku atkārtotai veikalu apmeklēšanai. Starp citu, arī iepērkoties interneta veikalos, konkrēts iepirkumu saraksts var spēlēt visai būtisku lomu, kas ļaus kritiskāk izvērtēt virtuālā groza saturu.
Ieviesiet “24 stundu likumu”. Neiegādājaties preci uzreiz, bet vismaz dienu vai divas nogaidiet, lai apdomātu, vai šī lieta patiešām ir nepieciešama! Šo dienu laikā varat veikt nelielu izpēti, lai izsecinātu, vai kāda cita tirdzniecības vieta nepiedāvā noskatīto pirkumu par izdevīgāku samaksu.
Nenēsājiet līdzi visu pieejamo budžetu. Iepirkšanās laikā neņemiet līdzi lielu skaidras naudas daudzumu vai kredītkartes ar augstiem limitiem. Izmantojiet tik daudz naudas, cik esat iepriekš plānojis iztērēt.
Regulāri pārskatiet savu budžetu un kontrolējiet savus tēriņu paradumus, lai izvairītos no pārmērīgas tērēšanās. Vislabāk nedēļā sev atvēlēt konkrētu budžetu, kas paredzēts svarīgākajiem pirkumiem, piemēram, transporta izmaksas un pārtika, kā arī atvēlēt konkrētu summu izklaidei un atpūtai.
Analizējiet reklāmas kritiski. Pārbaudiet preces vai pakalpojumu vērtību un nepakļaujieties spiedienam. Pavērojiet, vai prece pirms atlaižu perioda patiešām maksāja vairāk. Nereti reklamētā akcija vien iekļauj piecu vai desmit eiro atšķirību. Atslēdziet akciju paziņojumus e-pastiem, mobilajām ierīcēm.
Izvairīšanās no lielveikalu apmeklējuma ir viens no veidiem, kā pasargāt sevi no impulsīviem pirkumiem, taču arī pārdomāta un plānota iepirkšanās stratēģija ir būtiska, lai uzturētu kontroli pār saviem tēriņiem. Piemēram, lielveikalā vēlreiz var izvērtēt savu iepirkuma groziņa saturu un nesteigties ar došanos pie kases. Nereti garā rinda ļauj izvērtēt, vai konkrētā prece patiešām ir nepieciešama.
Runājot par preču iegādi, vienmēr ir iespējams apsvērt alternatīvas iespējas, piemēram, izvēlēties lietotu, mazlietotu preci vai iznomāt. Tāpat tiešsaistē pastāv daudz forumu, kur iespējams atrast lietotus vai gandrīz jaunus produktus.
Atrodiet bezmaksas veidus, kā sevi iepriecināt. Kad radīsies vēlme sevi iepriecināt ar jaunu pirkumu, padomājiet, kā to aizvietot ar kādu lietu vai nodarbi, kas nav saistīta ar finansiālu ieguldījumu.
Pārskatiet savus mērķus. Jautājiet sev, vai šis pirkums palīdzēs Jums sasniegt ilgtermiņa mērķus vai tikai piepildīs īstermiņa vēlmes? Piemēram, atmaksāt aizdevumus, iekrāt noteiktu summu ceļojumam, katru mēnesi ietaupīt naudu neparedzētām situācijām un tamlīdzīgi.
Dodieties iepirkties kopā ar ģimeni, draugiem. Lūdziet draugus vai ģimenes locekļus pārbaudīt jūsu pirkumi plānus un sniegt savu viedokli.
Rezumējot, impulsīvi pirkumi var būtiski ietekmēt mājsaimniecības budžetu un savu personīgo mērķu realizēšanu. Tāpēc ir svarīgi mācīties pārvaldīt savus iepirkumu paradumus, balstoties uz reāliem vajadzības apsvērumiem, nevis emocijām vai reklāmas ietekmi.